Fulltextové vyhledávání 2.0

Drobečková navigace

Úvod > Umělecké obory > Hudební obor > Akordeon

Akordeon

Akordeon je přenosný, vícehlasý, klávesový (knoflíkový) hudební nástroj. Historie akordeonu je v porovnání s ostatními hudebními nástroji relativně krátká, nástroj se dodnes inovuje, vyvíjí a s tím jsou také spojeny stále větší možnosti tohoto nástroje.
Díky specifické konstrukci nástroje lze docílit pestrosti hry (v oblasti dynamiky, barvy i úhozu), což umožňuje interpretaci skladeb různých období i stylů.
Akordeon nalezl uplatnění jak v hudbě klasické (od baroka, po tvorbu současných autorů), tak také v hudbě populární, taneční, filmové, experimentální, jazzu, ale také v hudbě židovské a lidové. 

Nástroj se těší popularitě v různých zemích světa, kde si získal výjimečné postavení a stal se nedílnou součástí hudební tvorby. Příkladem může být Argentina, kde je akordeon jedním z nástrojů ansámblu Argentinského tanga nebo také Francie, kde díky akordeonu vznikl styl valse musette. Velké oblibě se těší mimo jiné v USA, Rusku, Skandinávii, Anglii, Itálii, Německu, Polsku a v Jižní Evropě (především na Balkánském poloostrově).
Z českých hudebníků používají akordeon interpreti jako Jaromír Nohavica, Radůza, ale také hudební skupiny Divokej Bill, Čechomor, Jelen a další. 

Akordeonové oddělení ZUŠ V. Petrželky má dlouholetou tradici. Výuka žáků probíhá od 6 let, nejprve v oblasti sólové a později také komorní nebo souborové hry. Naše škola má jako jedna z mála škol Moravskoslezského kraje akordeonový soubor, s více než čtyřicetiletou tradicí a výborným renomé.

Akordeon Akordeon

Naši žáci pravidelně reprezentují na interních i veřejných vystoupeních, účastní se interpretačních kurzů, přehlídek. Často získávají významná ocenění v soutěžích nejen v ČR i v zahraničí (přehled úspěchů naleznete v sekci Soutěže). Akordeonové oddělení spolupracuje s dalšími hudebními odděleními školy, ale také s výtvarným a literárně-dramatickým oborem. Velmi si také vážíme spolupráce s Janáčkovou konzervatoří Ostrava a také s charitativními a neziskovými organizacemi Moravskoslezského kraje (např. centrum pro osoby se zdravotním postižením Čtyřlístek).

Studium akordeonu není podmíněno fyzickými předpoklady, existuje více typů nástroje s různou velikostí, což umožňuje zvládnout hru i malým dětem. ZUŠ V. Petrželky umožňuje za výhodných podmínek zapůjčení školního nástroje minimálně pro začátek studia. Hra na akordeon rozvíjí dětskou představivost, tvořivost a hudebnost, ale také motoriku, podporuje rozvoj estetického a sociálního cítění. Našim cílem je podpořit lásku k hudbě, které se později mohou absolventi věnovat na SŠ a VŠ pedagogického nebo uměleckého směru. Velmi nás také těší, pokud svým uměleckým projevem kulturně obohatí své okolí. 

Pro více informací nás neváhejte kontaktovat na pracovišti ZUŠ V. Petrželky, Ostrava-Hrabůvka, nebo na e-mail iveta.monsportova@zusvpetrzelky.cz.