Fulltextové vyhledávání 2.0

Drobečková navigace

Úvod > Umělecké obory > Hudební obor > Elektronické klávesové nástroje

Elektronické klávesové nástroje

Elektronický klávesový nástroj (nazýván keyboard) rozšiřuje spektrum klávesových nástrojů. Pojmem elektronické klávesové nástroje se označují  hudební nástroje, jejichž zvuk je vytvářen buď elektronickou cestou (generátorem), anebo pořízen jako záznam skutečného akustického nástroje a při stisku klávesy přehrán. Zvláště druhá jmenovaná možnost poskytuje v případě kvalitnějších elektronických kláves velmi pestrou a do určité míry zvukově věrnou databanku tradičních nástrojů.

EKN se uplatňují jako nástroj sólový, pro své zvukové a technické možnosti se hojně využívají také k doprovodům jiných nástrojů či zpěvu, nebo jako součást nejrůznějších hudebních souborů. Nejčastěji jsou tyto nástroje spojovány s populární  hudbou, ale není výjimkou, že se s nimi setkáváme i v tvorbě soudobých skladatelů vážné hudby a v klasických orchestrech. Na naší škole se vyučuje hře na tento nástroj individuálně déle než 20 let.

Elektronické klávesové nástroje Elektronické klávesové nástroje

Děti se mohou přihlásit od 5 let za předpokladu, že mají doma  nástroj střední třídy, to znamená: dynamická klávesnice, větší, přehledný display, z kterého se dá bez těžkopádného přepínání vyčíst hlavně tempo, taktování, stupnice a druhy doprovodů. Klávesy musí mít běžnou klavírní velikost v rozsahu 5 oktáv, to je 61 kláves. V případě zvuků, imitující klasické nástroje, je třeba co největší věrnost virtuálního obrazu těchto nástrojů.

Kvalitní nástroj je polovinou úspěchů žáka. Naše ZUŠ disponuje nejkvalitnějšími keyboardy zn. Yamaha. A žáci  našeho  oddělení EKN slaví velké úspěchy na celostátní přehlídkové soutěži „Konfrontace“, která se koná každý druhý rok v  Karviné. Učební osnovy jsou sestaveny tak, aby každý žák získal odborné vzdělání, které mu umožní uplatnit se podle jeho schopností a zájmů v různých oblastech: jako amatér s uplatněním v zájmové  umělecké činnosti, jako pracovník v oborech, ve kterých je znalost EKN a hry na ně vhodným předpokladem (rocková hudba, práce ve studiu), v dalším odborném hudebním studiu na střední nebo vysoké škole.